Skamandryci i Piłsudski
Oddział: , Dodano: 27 listopada 2020

W ostatnim wydarzeniu z cyklu Sto lat Cudu nad Wisłą, realizowanym w ramach obchodów na Mazowszu Roku 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej zapraszamy Państwa do obejrzenia i wysłuchania prelekcji Piotra Łopuszańskiego pt. Skamandryci i Piłsudski. Poeci wobec Komendanta oraz wierszy i wspomnień poetów grupy Skamander w interpretacji artystycznej Olgierda Łukaszewicza.

Poeci Skamandra, najpopularniejszej grupy poetyckiej dwudziestolecia międzywojennego czuli podziw dla Józefa Piłsudskiego. Już podczas pierwszego wieczoru w kawiarni poetów „Pod Picadorem”, 29 listopada 1918 roku, Lechoń recytował wiersz Piłsudski.

I wojna światowa, odzyskanie niepodległości, wojna polsko-bolszewicka 1920 roku, stały się dla Skamandrytów przeżyciem pokoleniowym. W ich twórczości znalazło się wiele wierszy poświęconych Marszałkowi. To jemu zaprezentowali pierwszą szopkę polityczną w 1922 roku, w której kpili z jego przeciwników. Kibicowali Naczelnikowi, gdy odszedł z urzędu i zaszył się w Sulejówku.

Po zamachu majowym w 1926 roku stali się poetami „dworskimi”. Dopiero aresztowanie byłych posłów opozycji i proces brzeski zmieniło stosunek Skamandrytów do Marszałka.

W nagraniu wykorzystano utwory:

Jan Lechoń – Piłsudski, Do wielkiej osoby
Kazimierz Wierzyński – Piłsudski, Sulejówek
Jarosław Iwaszkiewicz – Książka moich wspomnień. Rok 1920
Julian Tuwim – Druskiennickie drzewa, Józef Piłsudski, Rok 1935
Antoni Słonimski – Kronika tygodniowa

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Piotra Łopuszańskiego, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Andrzeja Struga, Oddziału Muzeum Literatury, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, oraz z domen publicznych instytucji: Biblioteki Narodowej – Polona, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Narodowego w Krakowie,  Wikipedii, archiwa.gov.pl

Fotografia: Nowe mundury dla Skamandrytów, rys. F. Topolski, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów  


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP