Rzeźba w ruchu ciała: Braterstwo sztuki i sportu
Oddział: , Dodano: 15 stycznia 2020

Zapraszamy na wykład Krzysztofa Szujeckiego pt „Rzeźba w ruchu ciała: Braterstwo sztuki i sportu” w ramach wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

1 marca (niedziela) 2020, godz. 15:00, Rynek Starego Miasta 20, wstęp wolny!

Z relacji samego Augusta Zamoyskiego wiemy, że tylko dwie czynności pozwalały mu na osiągnięcie pełni satysfakcji duchowej – uprawianie sportu i rzeźbiarstwo.

W wykładzie zostanie omówiona rola sportu w życiu artysty, jego starty w zawodach i liczne kontakty, jakie w dwudziestoleciu międzywojennym utrzymywał z polskim środowiskiem sportowym. Celem prelekcji będzie próba odpowiedzi na kluczowe pytanie: dlaczego sport okazał się dla niego zjawiskiem aż tak ważnym, na tyle doniosłym, że stawiał go – zarówno w młodości, jak i wiele lat później – na równi ze sztuką, dzięki której zyskał światową sławę i uznanie?

Krzysztof Szujecki – absolwent Wydziału Historycznego oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek o sporcie dla dorosłych i młodszych czytelników m.in. „Życie sportowe w Drugiej Rzeczypospolitej” (Bellona, 2012) oraz dwutomowa „Historia sportu w Polsce” (tom I, Biały Kruk 2018).

W ramach działalności związanej z popularyzacją historii kultury fizycznej współpracował m.in. z Muzeum Literatury w Warszawie oraz Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Publikuje artykuły na łamach miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W 2017 roku został jednym z laureatów stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie literatury za projekt „Intelektualiści i sport”


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP