„Rita Sacchetto. Od obrazów tanecznych do tańca formistycznego.” Wykład Małgorzaty Geron
Oddział: , Dodano: 5 lutego 2020

16 lutego (niedziela) o godz. 13.00 zapraszamy na wykład Małgorzaty Geron „Rita Sacchetto. Od obrazów tanecznych do tańca formistycznego.”    

Wykład towarzyszy wystawie „August Zamoyski, Myśleć w kamieniu”.
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie. Wstęp wolny.       

Rita Sacchetto (1880? – 1959) była światowej sławy tancerką. Uznanie przyniosły jej obrazy taneczne. Przedstawienia inspirowane znanymi obrazami, stanowiły syntezę plastyki, muzyki, pantomimy i tańca, wpisując się w nurt tzw. „wolnego tańca”. Artystka występowała od 1905 roku niemal w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.  Z powodzeniem grała również w filmach, produkowanych przez  słynną  kopenhaską  Nordisk Film. Ciekawym etapem w rozwoju jej kariery artystycznej był pobyt w Polsce. Od 1918 roku przez niemal dziesięć lat mieszkała wraz ze swoim mężem rzeźbiarzem Augustem Zamoyskim w Zakopanem, gdzie prowadziła znaną szkołę tańca. W tym okresie Sacchetto współpracowała z Formistami, tworząc oryginalną koncepcję tańca formistycznego, prezentowanego poza Polską między innymi także w Monachium, Wiedniu i Pradze. Jej pokazy szeroko opisywane w prasie, inspirowały wielu artystów z kręgu awangardy.

Dr Małgorzata Geron adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka książek  Tymon Niesiołowski (1882 – 1963). Życie i twórczość (2004) , Formiści. Twórczość i programy artystyczne(2015), a także katalogów wystaw i artykułów poświęconych sztuce nowoczesnej i krytyce artystycznej. Współredaktorka ukazującej się cyklicznie, co dwa lata od 2006 roku, publikacji „Studia o sztuce nowoczesnej/Studies on modern art” (t. I – VI). Członek AICA i Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. 


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP