Kino Drohobycz: „Przepaść” („Afgrunden”)
Oddział: , Dodano: 8 sierpnia 2012

PRZEPAŚĆ (Afgrunden)
Scenariusz i reżyseria: Urban Gad
Operator: Alfred Lind
Kraj: Dania
Rok: 1910
Obsada: Asta Nielsen, Poul Reumert, Robert Dinesen, Oscar Stribolt
Gatunek: dramat
Czas trwania: 38 min

Projekcje:
27 września (czwartek) 2012 r., godz.19:00
8 listopada (czwartek) 2012 r., godz.19:00

Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

Nauczycielka muzyki, Magda Vand (Asta Nielsen), porzuca dom i narzeczonego dla cyrkowca Rudolpha (Poul Reumert). Narzeczony Magdy, syn pastora, Knud Swan (Robert Dinesen), kilkakrotnie namawia zbłąkaną narzeczoną do powrotu. Jednak Magda wybiera życie przy boku nielojalnego Rudolfa, który usiłuje nakłonić ją do nierządu. Wówczas dochodzi do tragedii.

Obraz uznawany jest za jeden z pierwszych ważnych filmów szkoły duńskiej. Bardzo głośna stała się erotyczna scena tańca, w której Asta Nielsen oplata swego partnera lassem.

Asta Nielsen (ur. 11 września 1881 w Kopenhadze, zm. 24 maja 1972, w Frederiksbergu) – duńska aktorka teatralna i filmowa. Jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych w 1910 i jedna z pierwszych gwiazd o międzynarodowej sławie. Zagrała w ponad siedemdziesięciu filmach. Najczęściej obsadzano ją w rolach silnych i namiętnych kobiet. Ze względu na erotyczny charakter filmy z jej udziałem były mocno cenzurowane.

Ojciec Nielsen zmarł, gdy miała czternaście lat. W wieku osiemnastu lat została przyjęta do szkoły aktorskiej w Duńskim Teatrze Królewskim. W 1901 roku urodziła córkę, Jestę. Nigdy nie ujawniła tożsamości ojca. Po sukcesach filmowych w Dani, założyła własne studio filmowe w Berlinie w 1920. Grała w filmach do 1932. Zrezygnowała z udziału w filmach kina dźwiękowego. W 1937r. wróciła do Danii. W czasie II wojny światowej przekazywała duże sumy na pomóc Żydom w obozie w Terezinie. Była prawdopodobnie czterokrotnie zamężna. Ostatni raz wzięła ślub w wieku 88 lat.

• Pełny repertuar Kina Drohobycz: muzeumliteratury.pl/kino


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP