Promocja książki „Fabryka Słowian. Modernizacje”
Oddział: , Dodano: 17 września 2017

Zapraszamy na prezentację książki pod red. dr. hab. Danuty Sosnowskiej „Fabryka Słowian. Modernizacje”.

”Modernizacje” pod red. dr hab. Danuty Sosnowskiej ukazują się jako pierwsza część większego projektu zatytułowanego „Fabryka Słowian”, którego celem jest przedstawienie specyfiki zmian cywilizacyjnych i kulturowych zachodzących w krajach zachodniej i południowej Słowiańszczyzny – po części w wieku XIX, ale przede wszystkim w XX i XXI stuleciu. W „Fabryce Słowian” idee modernizującego się świata, zarówno te przenoszone z innego gruntu kulturowego, jak i te, które wyrastały na własnym podłożu, podlegały interferencjom, przeobrażeniom, czasem odrzuceniom. Wpływały na to rozmaite czynniki (tradycji kulturowa, sytuacja polityczna, struktura społeczna, wcześniejsze doświadczenia dziejowe, stan i perspektywy gospodarki, aspiracje narodowe) – w rezultacie słowiańska fabryka pracowała na rzecz nowoczesności, ale pracowała „po swojemu”. Metaforyczny tytuł serii „Fabryka Słowian” sygnalizuje główne pytanie postawione przez uczestników projektu: w jaki sposób w krajach słowiańskich operowano ideami i wzorcami nowoczesności? Oraz: jakie „produkty” nowoczesności były efektem tej pracy”.

Spotkanie poprowadzą dr hab. Marcin Filipowicz oraz dr hab. Lilla Moroz Grzelak.

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie 15 zł.

Zapraszamy w czwartek 19 października 2017 o godz. 18.00 do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (Rynek Starego Miasta 20).

Opis książki – zobacz


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP