Projekt Zamoyski
Oddział: , Dodano: 6 maja 2019

W połowie stycznia 2019 roku Muzeum Narodowe w Warszawie, dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, nabyło wspaniałą kolekcję ponad 90 rzeźb Augusta Zamoyskiego, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich XX wieku. Zakupiona kolekcja będzie udostępniona publiczności już od 17 maja 2019 roku podczas prezentacji „Zamoyski ocalony” wraz z pokazem konserwatorskim na żywo w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W latach 2007-2016 dzięki staraniom Andrzeja Wata i śp. Janusza Odrowąż-Pieniążka, archiwum Augusta Zamoyskiego, znalazło się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W skład tego zespołu wchodzą fotografie dzieł Zamoyskiego, jego autorskie filmy z udziałem m.in. Witkacego, nieznane dotąd szkicowniki i dzienniki oraz obszerny księgozbiór. Jest tu także cenny zbiór fotografii dokumentujących karierę sceniczną tancerki i aktorki Rity Sacchetto, pierwszej żony rzeźbiarza. Ogółem jest to kilka tysięcy fotografii, setki rysunków oraz tysiące kart korespondencji i dokumentów.

#ProjektZamoyski

August Zamoyski. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Literatury.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP