Premiera książki Dariusza Pachockiego „Alfabet Tyrmanda”
Oddział: , Dodano: 16 stycznia 2020

22 stycznia (środa) o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich miłośników prozy Leopolda Tyrmanda na spotkanie z Dariuszem Pachockim w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
______________________________________

Rok 2020 decyzją Sejmu RP to Rok Leopolda Tyrmanda, który urodził się 16 maja 1920 r., a więc dokładnie wiek temu.

Niewątpliwie wiele będzie się działo w związku z tym jubileuszem, oczywiście także my, wydając wszystkie książki Leopolda Tyrmanda, postanowiliśmy zaproponować coś specjalnego.

Na samym początku roku, bo już 15 stycznia ukaże się przygotowana przez Dariusza Pachockiego książka „Alfabet Tyrmanda”.

Leopold Tyrmand wrócił do powojennej Polski z własnej woli. Jednak szybko okazało się, że nowa rzeczywistość tłamsi go zarówno literacko jak i osobowościowo. W połowie lat 60. wyemigrował i osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbował stać się autorem anglojęzycznym.

Literacka aktywność Leopolda Tyrmanda zamyka się w czterech dekadach, a zawarte w niniejszym tomie wypowiedzi pisarza dokumentują niemal cały ten okres. Pochodzą one ze źródeł, wśród których są: wywiady prasowe, nieznane, niepublikowane dotąd notatniki czy też materiały służb PRL pozyskane z podsłuchu.

Tyrmandowi nieobce było hasłowe porządkowanie wypowiedzi. Dowodzi tego jego książka pt. „Zapiski dyletanta”. To właśnie ona stała się konstrukcyjnym wzorem niniejszego tomu, w którym znalazły się szczere, wręcz bezkompromisowe oceny znajomych, pisarzy czy ludzi władzy. Są tu również społeczno-polityczne diagnozy, migawki z peerelowskiej rzeczywistości i wrażenia z podróży po Europie czy USA.

Podejmując lekturę „Alfabetu Tyrmanda” czytelnik wychodzi na spotkanie z pisarzem, którego w jakimś stopniu zna, ale także takim jego obliczem, którego zupełnie się nie spodziewa.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP