„Polot nad niskimi sferami”. Nieznane utwory Mirona Białoszewskiego
Oddział: , Dodano: 27 lutego 2017

Zapraszamy na promocję trzynastego tomu Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia (środa) o godz. 18.00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza (Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie). W rozmowie udział wezmą red. Maciej Byliniak (współautor opracowania) oraz dr hab. Agnieszka Karpowicz (Zakład Antropologii Słowa IKP UW). Spotkanie poprowadzi red. Justyna Sobolewska („Polityka”). WSTĘP WOLNY.

Wydarzenie na Facebooku – dołącz / zaproś znajomych 

Polot nad niskimi sferami zawiera przede wszystkim niepublikowane wcześniej wiersze, pochodzące z rękopisów i maszynopisów autora. Mamy tutaj możliwość obcowania z nieznanymi dotąd i zaskakującymi początkami drogi twórczej poety, który ujawnia się jako autor rymowanych, pełnych młodzieńczej afektacji wierszy wojennych. Poznajemy także Białoszewskiego jako autora niezwykłego cyklu miłosnego.

Utwory nie zostały wydane z różnych powodów. Wyjątkowy, nieobecny dotąd w obrazie twórczości Białoszewskiego, wątek miłosny najpewniej autor uznał za zbyt intymny. Część odrzucili redaktorzy (czego dowodzą zostawione przez nich na rękopisach dopiski „autorowi żal”). Jeszcze inne zatrzymała cenzura, wreszcie część sam Białoszewski, który pisał dużo, ale był też bardzo samokrytyczny.

W zbiorze znalazły się utwory z lat 1942–1970, od pierwszych wierszy z czasów niemieckiej okupacji, poprzez utwory z czasów debiutu książkowego, późniejsze eksperymenty językowe aż po wersy, które powstały w listopadzie 1970,  kiedy to Białoszewski napisał ostatnie wiersze przed kilkuletnim okresem poetyckiego milczenia. Wybór został dopełniony o wiersze drukowane w czasopismach oraz rozproszone przekłady i dramaty Białoszewskiego.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP