Daukszewicz, Waglewski, Kleszcz, czyli Apetyt na Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 11 maja 2013

Tak różnorodnego programu „Apetytu na Gombrowicza” jeszcze nie było. Jak zwykle natomiast słowo łączymy z muzyką: Maja Kleszcz, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, Krzysztof Daukszewicz. Będzie międzynarodowo: o Gombrowiczu mówić będą prof. Rolf Fieguth, Rüdiger Fuchs oraz Marcin Piekoszewski. Będzie też lokalnie: wystąpią orkiestra dęta Grandioso oraz Teatr Resursa. Będą też atrakcje dla dzieci: bajki, transatlantyk budowany z klocków, malowanie słów. To w plenerze,  a w pałacu projekcja wyprodukowanego w Argentynie filmu „Zabijcie Witolda”, dla tych, którzy nie mogli być na niedawnej premierze. I jak zwykle coś dla ciała, by zaspokoić te mniej wysublimowane apetyty. Wszystko to w dwa dni: 14 i 15 czerwca.

Program skonstruowaliśmy tak, by zaspokoił apetyty publiczności i tej młodszej, i tej młodej już tylko duchem. Ucztę muzyczną gwarantują nazwiska wykonawców, po raz pierwszy też przygotowaliśmy coś dla głodnych satyry i mądrego śmiechu. Przyznajemy się natomiast, że nie zachowaliśmy parytetów – o ile w ubiegłym roku „Apetyt…” zdominowały kobiety, o tyle w tym roku dominują mężczyźni. Na usprawiedliwienie: nasz patron daleki był od „poprawności politycznej”. Najważniejsze jednak, że czekają nas świetna zabawa i wspaniałe przeżycia artystyczne.

Współorganizatorem „Apetytu na Gombrowicza” jest Gmina Jedlińsk.

 

Oto szczegółowy program naszej imprezy:

Piątek, 14 czerwca

godz. 12.00, pałac, sala polska
Gombrowicz po niemiecku:
prof. Rolf Fieguth „Śmiech i wojna u Gombrowicza”;
Marcin Piekoszewski : „Kosmos na półce, czyli książki Witolda Gombrowicza w polsko-niemieckiej księgarni”;
Rüdiger Fuchs „Czasopismo GOMBROWICZ-BLÄTTER – forum wymiany zdań”.

godz. 20.00, pałac, sala polska
Maja Kleszcz & INCARNATIONS.

Sobota, 15 czerwca

godz. 16.00, plener
Musztra paradna i koncert orkiestry dętej GRANDIOSO. Start: Wsola, plac przy ośrodku zdrowia, przemarsz do Muzeum Gombrowicza.

godz. 17.15, plener
atrakcje dla dzieci – bajkowe opowieści Michała Malinowskiego, budowanie transatlantyku z klocków MuBaBaO, malowanie słów.

godz. 17.15, pałac, sala edukacyjna
„Zabijcie Witolda” – projekcja filmu dokumentalnego.

godz. 17.45, plener, scena na tyłach pałacu
„Pamiętnik z okresu dojrzewania”, spektakl  Teatru Resursa, rez. Robert Stępniewski.

godz. 19.00, scena plenerowa
„Polska jest najśmieszniejsza” recital Krzysztofa Daukszewicza. Akompaniament: Mieczysław Grochowski.

godz. 20.30, scena plenerowa
Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski – koncert.

Wstęp wolny!

Miejsce:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1
26-660 Jedlińsk

 

Dojazd BEZPŁATNYM AUTOBUSEM

Trasa autobusu: Dworzec PKP (przystanek przy poczcie), Traugutta, Żeromskiego, Malczewskiego, Struga, Chrobrego, Mieszka I, Aleksandrowicza, Wsola-Muzeum. Na trasie autobus zatrzymuje się na każdym przystanku.

Piątek: wyjazd 19.15, powrót około 21.30.
Sobota: wyjazd: 15.15, 18.15; powrót około 22.00.

W dniach „Apetytu na Gombrowicza” będzie można zwiedzać ekspozycję w  godzinach:

Piątek: 10-12 i 14-17.
Sobota: 13.00 – 20.00.

Sponsor wydarzenia: Mazowiecka Spółka Gazownictwa

 

Informacje o zaproszonych gościach:

Prof. Rolf Fieguth (Fribourg)–  slawista, tłumacz literacki, wydawca dzieł zebranych Witolda Gombrowicza w Niemczech

Marcin Piekoszewski  (Berlin)- księgarz

Rüdiger Fuchs (Rostock) – pisarz, wydawca

Maja Kleszcz  & Incarnations – projekt muzyczny założony przez Maję Kleszcz i Wojciecha Krzaka, artystów związanych z Kapelą ze Wsi Warszawa. Incarnations występował gościnnie na kilku płytach, m.in. Pocztówkach Bogdana Loebla.  Kleszcz i Krzak byli również producentami i kompozytorami płyty Kapeli ze Wsi Warszawa pt. Infinity, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii najlepszy album folk/muzyka świata. Do tej pory grupa wydała dwa albumy Radio Retro i Odeon.

Wojciech Waglewski – gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu Voo Voo. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Polskiej Akademii Filmowej. Waglewski gra solo i w duetach min. z Maciejem Maleńczukiem, Mateuszem Pospieszalskim, Bartkiem „Borutą” Łęczyckim. Komponuje również muzykę teatralną i filmową. Od 2008 roku wraz synem Fiszem prowadzi audycję „Magiel Wagli” w Programie III Polskiego Radia.

Mateusz Pospieszalski- polski kompozytor i aranżer. Gra na saksofonie, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, akordeonie, śpiewa (także techniką alikwotową – tzw. tybetański śpiew gardłowy). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Współpracował       z zespołami: Śmierć Kliniczna, Maanam, Stanisławem Sojką, Anną Marią Jopek, Januszem Radkiem. Obecnie gra w zespole Voo Voo i współpracuje z zespołem YeShe oraz 2Tm2,3.  W 2010 roku muzyk uzyskał nominację do nagrody Fryderyka w kategorii: kompozytor roku.

Krzysztof Daukszewicz – satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz. Debiutował w 1976 roku autorskim programem kabaretowy „Dookoła Wojtek”. Współpracował m.in. z Januszem Gajosem (kabaret „Hotel Nitz”) oraz z Kabaretem Pod Egidą. Od 2005 roku jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe” nadawanego  w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych „Cycek”, „Bunkier”, zbioru satyrycznego „Między Worłujem a Przyszłozbożem” i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów. Laureat m.in. Złotego Mikrofonu w 1991, nagrody miesięcznika „Szpilki” za „Listy do Pana Hrabiego” w 1991 roku, Złotego Kamertonu w 1992, Prometeusza w 1997.

belka_gombr_apetyt


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Cookies | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP