Paweł Sołtys – o pisarzach zapomnianych i „Mikrotykach”
Oddział: , Dodano: 6 marca 2018

Historia literatury pełna jest zapomnianych nazwisk. Kilka z nich na światło dzienne spróbują wydobyć Paweł Sołtys z Justyną Sobolewską. 

Rozmawiać będziemy m.in o Leopoldzie Buczkowskim, Leo Lipskim, Zygmuncie Hauptcie i wieloletnim (1957-1969) dyrektorze Muzeum Literatury, Adamie Mauersbergerze. 

Paweł Sołtys, autor „Mikrotyków”, opowie jak sam czuje się w roli pisarza. Spotkanie zakończymy niespodzianką muzyczną, przedpremierowymi utworami Pablopavo. 

22 marca (czwartek) o godzinie 18.00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wybierasz się na spotkanie? Wydarzenie na Facebooku – dołącz / zaproś znajomych

Wstęp wolny!

Paweł Sołtys „Mikrotyki” (Wydawnictwo Czarne, 2017)

W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o  swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki.

Opowiadania Pawła Sołtysa Mikrotyki są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć.

To są opowiadania niebywale skondensowane, ornamentowane tak wielką liczbą oszałamiających porównań i metafor, że czytać je trzeba bardzo uważnie, napawając się bogactwem językowej wyobraźni Sołtysa. Niewielki rozmiar tej książki jest złudny, bo więcej w niej historii i losów ludzkich niż w siedmioksięgach wielkich klasyków, a same opowiadania opierają się nawet nie tyle na intrydze czy fabule, ile na mgnieniach, błyskach, zbliżeniach, jakby pisarz niemal przytykał obiektyw do bohaterów tych zdjęć […].

Krzysztof Varga


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Cookies | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP