OPĘTANI LITERATURĄ we wrześniu
Oddział: , Dodano: 18 lipca 2017

Dłuższa i bogatsza – taka będzie druga edycja festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ. Odbywający się w Radomiu i Wsoli festiwal rozpocznie się 2 września, a zakończy 10 września, oczywiście wręczeniem Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Co w programie współorganizowanego przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza wydarzenia?

Festiwal otworzy rozmowa Jerzego Jarzębskiego z Klementyną Suchanow, autorką biografii Witolda Gombrowicza, która ukaże się w Wydawnictwie Czarne 30 sierpnia. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie promujące ponad tysiącstronnicowe dzieło opowiadające o jednym z najważniejszych polskich i światowych pisarzy.
Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na koncert Pablopavo i Ludzików, formacji oryginalnej muzycznie i literacko, a jednocześnie, mimo tej oryginalności, popularnej.

W nieokrągłą 78. rocznicę ukazania się w prasie warszawskiej i radomskiej ostatniego odcinka Opętanych fragmenty tej powieści przeczyta Danuta Stenka, dla której jedną z pierwszych kreacji teatralnych była rola Mai w Opętanych wyreżyserowanych przez Ryszarda Majora w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Rozmowę z aktorką poprowadzi znany krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski.

Oczywiście festiwal literacki to przede wszystkim spotkania z pisarzami: we Wsoli i Radomiu gościć będą Weronika Murek i Maciej Hen, pierwsi laureaci Nagrody Gombrowicza; w planach także prezentacja książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody oraz ich autorów – Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk, Salci Hałas, Aleksandra Wenglasza i Aleksandry Zielińskiej.

Wśród tegorocznych nominowanych zdecydowana większość to kobiety, nic więc dziwnego, że organizatorzy zapraszają czytającą publiczność na debatę zatytułowaną Literatura bez kobiet?. Moderatorką dyskusji będzie Anna Kałuża z Uniwersytetu Śląskiego, pozostali paneliści to prof. Ewy Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, Justyna Sobolewska z „Polityki” oraz prof. Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński).
Po dyskusji koncert nieco przewrotnie pozostający w klimatach feministycznych: Ballady i Romanse (czyli Siostry Wrońskie) zaprezentują utwory z głośnego filmu Córki dancingu.

Literatura współczesna jest wrażliwa na kontekst społeczny, więc organizatorzy zaplanowali dwa interesujące wykłady pokazujące nieoczywiste i czasem przerażające zależności między literaturą, ideą i wyrażającym ją językiem a rzeczywistością społeczną.
Prof. Aleksander Fiut (UJ) opowie o opętaniu Czesława Miłosza ideologią komunizmu i prozatorskich rozliczeniach z tymże „ukąszeniem”. (Wykład zatytułowany jest Ideologia: opętanie i egzorcyzmy. Przypadek Miłosza.)
Prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN zastanawiał się będzie wspólnie ze słuchaczami Czy słowa zabijają?, a jego wykład nosi znaczący podtytuł: Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki. Po obu wykładach zaplanowano otwartą (i pewnie gorącą) dyskusję.

Organizatorzy festiwalu i nagrody cieszą się bardzo, że do Wsoli i Radomia przyjedzie patronka tych wydarzeń Rita Gombrowicz. Tym razem spotkanie z tą niezwykle ważną dla Gombrowiczowskiego „życia po życiu” postacią adresowane będzie szczególnie do uczniów radomskich szkół artystycznych.

Poza tym w programie festiwalu dobre kino, czyli przegląd adaptacji filmowych w MCSW Elektrownia, a także wystawy i prezentacje plastyczne oraz akcje uliczne.

Całość 10 września zamknie gala, podczas której kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska ogłosi, kto zostanie tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie poprowadzi Jerzy Sosnowski, a muzycznie uświetni Piotr Machalica z recitalem Mój ulubiony Młynarski.

Bardziej szczegółowe informacje podamy w sierpniu.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza organizują: Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.
Patronat honorowy: Rita Gombrowicz. Mecenas Nagrody: Jarosław Krzyżanowski.
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”.

Patronat: Instytut Książki
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio TOK FM, Lubimyczytać.pl


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Cookies | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP