„Obraz na temat okropności wojennych” Andrzeja Wróblewskiego tylko do niedzieli!
Oddział: , Dodano: 7 lutego 2017

Tylko do 12 marca (niedziela) można podziwiać na wystawie Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz olejną pracę Andrzeja Wróblewskiego – Obraz na temat okropności wojennych, który nie może być ze względów konserwatorskich dłużej eksponowany.

Datowany: 16-18 XI 1948, powstał miesiąc przed otwarciem I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w grudniu 1948 roku, przywołanej na naszej ekspozycji kilkoma pracami zaprzyjaźnionych z poetą malarzy. Dzieło Wróblewskiego przyciągnęło wtedy szczególną uwagę krytyki artystycznej. „Ryby bez głów” (pod takim bowiem tytułem obraz funkcjonuje w popularnym odbiorze) postrzegane są jako swoiste preludium do powstałego w 1949 roku olejnego cyklu Rozstrzelań (na wystawie prezentujemy dwa szkice do cyklu) i jak żadna inna praca zaświadcza o powinowactwie duchowym artysty i poety, przyleganiu materii malarskiej i poezji autora Niepokoju.

Serdecznie dziękujemy Muzeum Lubelskiemu w Lublinie za wypożyczenie obrazu na ekspozycję poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi oraz Fundacji Andrzeja Wróblewskiego za życzliwość i pomoc w realizacji projektu.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP