Przejdź do treści

O muzeum, które tworzą ludzie. Wykład Łukasza Garbala

zdjęcie: na dziedzińcu Muzeum Literatury stoją od lewej ówczesny dyrektor Janusz Odrowąż-Pieniążek i Czesław Miłosz otoczeni tłumem gości przybyłych na wernisaż wystawy "Czesław Miłosz", rok 1981

Zapraszamy na wykład dr Łukasza Garbala poświęcony historii Muzeum Literatury opowiedzianej przez pryzmat biografii dyrektorów instytucji. To opowieść nie tylko o muzeum, ale przede wszystkim o kształtowaniu się historii kultury w powojennej Polsce.

27 października (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20

Wstęp wolny

Muzeum składa się z rzeczy, ale istnieje i działa dzięki ludziom (autorom wystaw, koncepcji, twórcom samego muzeum).Ludzie ci przez zgromadzenie takich, a nie innych „rzeczy” – tj. przez sam pomysł na takie właśnie, a nie inne muzeum (na taki, a nie inny obraz, taką, a nie inną książkę) coś chcieli powiedzieć. Idąc przez lata, naświetlając historyczny kontekst zdarzeń i decyzji – możemy starać się ich zrozumieć.

Wszystkie drogą prowadzą do Rzymu, a jakie drogi prowadziły ich do Mickiewicza? Dlaczego? Warto się zastanowić, co biografie pierwszych dyrektorów muzeum mogą nam powiedzieć o historii – nie tylko samej instytucji, ale historii kultury w powojennej Polsce.

Wykład towarzyszy wystawie „7×70. Materie literatury” otwartej w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Muzeum Literatury.


Łukasz Garbal – doktor nauk humanistycznych, edytor, pasjonat historii, kustosz dyplomowany w Instytucie Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską (Muzeum Literatury). Autor kilku książek, m.in. „Ferdydurke. Biografia powieści, Edytorstwo. Jak wydawać współczesne teksty literackie”, „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa” oraz „Wedlowie. Czekoladowe imperium”. Opracował korespondencję Jerzego Giedroycia ze Stefanem Kisielewskim i Janem Józefem Lipskim oraz wybór pism Jana Józefa Lipskiego. Laureat Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera, Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

fot. Janusz Odrowąż-Pieniążek, Czesław Miłosz oraz tłumy na otwarciu wystawy „Czesław Miłosz”, 1981, dziedziniec Muzeum Literatury, fot. Anna Kowalska

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram