Przejdź do treści

Noc Muzeów w Muzeum Literatury i oddziałach

Grafika: zielony napis Noc Muzeów 2022 na granatowym tle

14 maja 2022 r. zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Literatury oraz do oddziałów: Muzeum Marii Dąbrowskiej, Muzeum Władysława Broniewskiego oraz Muzeum Andrzeja Struga. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

W programie sobotniej nocy:

MUZEUM LITERATURY
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie
Od godz. 19:30 do 0:30

Program:
20:00 – oprowadzanie po wystawie „Rolke. Historie literatury”
21:00 – pokaz filmu „Inferno” (1911) (pierwsza projekcja)
22:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii
23:00 – pokaz filmu „Inferno” (1911) (druga projekcja)

Film „Inferno” (1911) – pierwsza włoska superprodukcja, która przełożyła strofy „Piekła” z „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri na język kinematografii. Porównywana do dzieł najwybitniejszego ilustratora Dantego, Gustava Doré, spotkała się z natychmiastowym aplauzem krytyków i publiczności. Współczesne, elektroniczne udźwiękowienie filmu stworzone zostało przez ensemble Edison Studio.

Wystawy:

– „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii” – krajobrazy dantejskiej wędrówki uwidocznione dzięki nowemu przekładowi „Boskiej Komedii” autorstwa Jarosława Mikołajewskiego, cyklowi litografii włoskiego grafika Quinta Martiniego ze zbiorów Muzeum Literatury i pracom współczesnych artystów i artystek: Kojiego Kamojiego, Justyny Mędrali, Mateusza Sadowskiego i Henryka Wańka.

– „Rolke. Historie literatury” – wyjątkowe i unikalne fotografie ukazujące nieznane kadry z historii literatury. Obszerny wybór fotografii Tadeusza Rolkego, portrety pisarek i pisarzy, zdjęcia przedstawiające środowisko literackie oraz życie artystyczne w Polsce od lat 50.

– „Adam Mickiewicz 1798 – 1855” – wystawa stała, biograficzna, ukazującą postać poety, jego środowisko i rodzinę, działalność polityczną i twórczość literacką.

MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie

Broniewski – Sasnal. Abstrakcja jako metoda. Pokaz obrazu Wilhelma Sasnala i spotkanie z artystą

Program:
19:00 – 23:30 – unikalny pokaz obrazu Wilhelma Sasnala „Broniewski” z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej we wnętrzach willi Władysława Broniewskiego na warszawskim Mokotowie;
20:00 – spotkanie z Wilhelmem Sasnalem w Ogrodzie willi Broniewskiego. Prowadzenie: Agnieszka Rosner.

Artysta sportretował poetę Władysława Broniewskiego (na podstawie zdjęcia Jana Styczyńskiego), twórcę liryki rewolucyjnej i utworów propagandowych, który odmówił jednak napisania nowego hymnu narodowego w czasach PRL. Wilhelm Sasnal, jeden z najbardziej cenionych twórców współczesnych, podejmuje tu temat polskiej historii i tożsamości narodowej, polityki i pamięci zbiorowej oraz kwestię zaangażowania artysty w politykę.

Obraz, prezentowany pierwotnie w Steadelijk Museum w Amsterdamie oraz w Galerii Raster w ramach projektu „Broniewski” (obecnie w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), nie był nigdy dotąd eksponowany we wnętrzach domu poety na Warszawskim Mokotowie. W Noc Muzeów „Broniewski” na moment wróci więc „do siebie”. My tymczasem, wraz z Wilhelmem Sasnalem i gośćmi Muzeum zapytamy o to, kiedy i gdzie artysta jest u siebie. I, czy przypadkiem to nie abstrakcja pozostaje jedną możliwą przestrzenią, w której udaje mu się bezpiecznie zadomowić.

MUZEUM ANDRZEJA STRUGA
MUZEUM MARII DĄBROWSKIEJ


Cztery spacery z kustoszami Oddziałów między Muzeum Marii Dąbrowskiej a Muzeum Andrzeja Struga, z możliwością wejścia do domów pisarzy w grupach do 10 osób, krótkim zwiedzaniem oraz udziałem w literackich zabawach – domowych niespodziankach.

Grupa 1 – 17.00 – 18.30 – spotkanie pod Muzeum Marii Dąbrowskiej
Grupa 2 – 18.30  – 20.00 – spotkanie pod Muzeum Andrzeja Struga
Grupa 3 – 20.00 – 21.30 – spotkanie pod Muzeum Marii Dąbrowskiej
Grupa 4 – 21.30 – 23.00 – spotkanie pod Muzeum Andrzeja Struga

Zapraszamy!

Muzeum Marii Dąbrowskiej
ul. Progi 1 m.13 w Warszawie

Muzeum Andrzeja Struga
Al. Niepodległości 210 m. 10 A w Warszawie

Domek Przenośnia LAS
Jazdów 10/2 Warszawa

Grupa artystyczno-poetycka Wspólny Pokój i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zapraszają do Nocnego Ogrodu Poetyckiego na Jazdowie.

W programie: kiermasz książek od godziny 18.00, pokaz filmów, animacji Oli Wasilewskiej do wierszy współczesnych poetów i otwarta scena poetycka od godziny 20.00. O godzinie 21.00. zapraszamy na pierwszy set Korespondencji Poetyckich między Marią Konopnicką a Łesią Ukrainką – w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej i Szlaku Kulturowego Kobiety-Pisarki. Wierszy posłuchamy w interpretacji polskich poetek współczesnych Joanny Mueller i Sylwii Głuszak. Korespondencja została przygotowana przez Katarzynę Jakimiak.

Na Nocnej Scenie Poetyckiej wystąpią: Dominika Filipowicz, Gabriela Filipowicz, Gustaw Owczarski, Klaudia Januszewska, Joanna Kessler, Antoni Nowak, Michał Paradowski, Łukasz Każmierczak, Łucja Kuttig i inni


Facebook
Twitter
YouTube
Instagram