Mickiewicz w mieście Leopardiego
Oddział: , Dodano: 5 stycznia 2020

25 stycznia Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przekazało Światowemu Centrum Poezji im. Giacomo Leopardiego (Centro Mondiale di Poesia „Giacomo Leopardi”) w Recanati fotografie dwóch portretów polskiego poety znajdujących się w naszych zbiorach. Podpisane i oprawione fotografie, wykonane przez Macieja Bociańskiego, będą wyeksponowane na stałe w siedzibie Centro, zajmującego się promocją włoskiej poezji, głównie twórczości romantyka włoskiego urodzonego właśnie w Recanati.

Leopardi (1798-1837), genialny poeta i myśliciel, był rówieśnikiem Mickiewicza. W zeszłym roku w całych Włoszech świętowano dwusetną rocznicę napisania przez niego jednego z najsłynniejszych wierszy w całej historii literatury włoskiej – L’infinito (Nieskończoność). 

Uroczystość odbyła się podczas prezentacji antologii poetów włoskich W szczelinie między czuwaniem a snem (Austeria 2019) przygotowanej przez Jarosława Mikołajewskiego, pracownika Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prezes Światowego Centrum Poezji Umberto Piersanti, poeci Tiziano Broggiato i Gian Mario Villalta, Łukasz Paprotny – dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, Rita Socio – asesor ds. kultury w Urzędzie Gminy Recanati oraz Cristina Gorajski Visconti – konsul honorowa RP w Ankonie i regionie Marche.

Na fotografii: fragment spotkania mickiewiczowskiego w Recanati. Od lewej: Tiziano Broggiato, Umberto Piersanti, Jarosław Mikołajewski, Gian Mario Villalta. Fot. Łukasz Paprotny


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP