Maria Szymanowska „Ballady i Romanse” – premiera płyty
Oddział: , Dodano: 19 kwietnia 2012

W marcu premierę miała płyta „Maria Szymanowska, Ballades & Romances” w wykonaniu Elisabeth Zapolskiej, mezzosopran i Barta van Oorta, pianoforte Broadwood 1825 (kolekcja Joop Klinkhamer, Amsterdam).

Kompozytorka, wirtuoz fortepianu i człowiek pióra, Maria Szymanowska zrobiła znaczącą karierę, między innymi na carskim dworze w Rosji; oczarowała nawet Goethego, który nie był przecież muzycznym „asem”. Nie przeszła jednak do historii. W tamtych czasach bardzo trudno było zaistnieć kompozytorce-kobiecie.

„Ballady i romanse” Marii Szymanowskiej to kompozycje pełne elegancji i subtelności, skomponowane zgodnie z gustem bywalców salonów tamtych czasów. W większości są one utrzymane w stylu francuskim, jednak tu i ówdzie znaleźć można italianizmy oraz akcenty klasyczne i romantyczne na wzór wiedeński, czy niemiecki, zwłaszcza w partiach fortepianu. Muzyka ta odzwierciedla dobry gust kosmopolity z ferworu świata, w którym Maria Szymanowska odniosła sukces. Całość zdobią jej tylko właściwe akcenty, wyciszony i subtelny wyraz geniuszu, który tak oczarował Goethego, oraz bardzo piękne efekty fragmentów mówionych bądź deklamowanych.

Fragment płyty: posłuchaj

Muzeum Literatury jest jednym z patronów projektu.

Fot. Maciek Bociański / ML


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP