Lotniczki u Struga
Oddział: , Dodano: 3 marca 2012

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 27 marca o godz. 18.30 na wykład prof. Agnieszki Cieślikowej „Lotniczki”.

W 1832 r. Warszawa podziwiała sławną „żeglarkę napowietrzną”, pannę Elizę Garnerin, która na oczach licznie zgromadzonej publiczności wzleciała balonem, a następnie opuściła się z niego na spadochronie. Lądowanie panny Elizy przebiegło jednak nieszczęśliwie na gałęziach drzew przed siedzibą Dyrekcyi Dróg i Mostów. Wypadek panny Elizy Garnerin nie zniechęcił jednak innych śmiałych niewiast do żeglugi powietrznej.

W dwudziestym już wieku, gdy lotnictwo silnikowe przeżywało swe pionierskie lata, romantyczny zew przestrzeni i sportowe wyzwanie przyciągały panie z wielką siłą. W 1911 r. w warszawskiej Awiacie brała lekcje pilotażu znana aktorka Mary Mrozińska. W latach międzywojennych w polskich aeroklubach dziewczęta – wśród nich i córka marszałka Piłsudskiego – szkoliły się w pilotażu, a znacznie liczniejsze – wstępowały do Ligi Obrony Powietrznej Państwa.

Poważne dziennikarki pisały o wyczynach polskich pilotek i szybowniczek, a inspiracja lotnictwem służyła piórom pisarek i poetek… Do legendy przeszli bez wątpienia wybitni lotnicy dwudziestolecia – Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Czas może zatem przypomnieć lotniczki.

Wykład „Lotniczki”
27 marca (wtorek) godz. 18.30

Muzeum Andrzeja Struga
Al. Niepodległości 210 m. 10 A
Warszawa

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP