Lekcje i warsztaty w ramach programu edukacyjnego wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu.”
Oddział: , Dodano: 10 stycznia 2020

LEKCJE I WARSZTATY W RAMACH PROGRAMU EDUKACYJNEGO WYSTAWY

„AUGUST ZAMOYSKI. MYŚLEĆ W KAMIENIU”

________________________________________________

LEKCJE MUZEALNE

NIENASYCENI. O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI AUGUSTA ZAMOYSKIEGO I STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA WITKACEGO.

Spotkali się w roku 1918. To Witkacy namówił Augusta Zamoyskiego do przyjazdu w Tatry. Od tej pory byli nierozłączni i „nienasyceni zakopianiną” trzęśli całym Zakopanem, które wówczas przeżywało swój wielki czas awangardy w sztuce i w życiu.

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość /okazję/ do wejścia w ten świat Nienasyconych poprzez opowiedziane zdarzenia i przedstawione dokumenty, a także formistyczne rzeźby Augusta Zamoyskiego

Lekcja przeznaczona dla młodzieży starszych klas szkoły podstawowej i licealistów.

Czas trwania około 1 godziny.

Scenariusz i realizacja – Piotr Prasuła

W PRACOWNI FIDIASZA. MITOLOGICZNE / ANTYCZNE INSPIRACJE W TWÓRCZOŚCI AUGUSTA ZAMOYSKIEGO.

Zajęcia dwuetapowe: w pierwszej części uczestnicy odkrywają świat mitologii greckiej poprzez motywy ukryte w starożytnych rzeźbach (prezentacja multimedialna). W części drugiej, odkrywamy wspólnie rzeźby Augusta Zamoyskiego prezentowane na wystawie próbując rozpoznać w nich antyczne motywy i inspiracje.

Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej.

Czas trwania 60 min.

Scenariusz i realizacja – Jan Barański.

AUGUST ZAMOYSKI – PORTRET DOMYŚLNY.

Opowieść o losach Augusta Zamoyskiego arystokraty, rzeźbiarza, sportowca. O jego sławnych przyjaźniach i niezwykłym życiu na trzech kontynentach w kontekście sztuki.

Wykład przeznaczony dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych

Czas trwania 60 min.

Scenariusz i realizacja – Maria Śledzianowska

_______________________________________________

WARSZTATY LITERACKIE

KAMIEŃ W POEZJI.

Rozmowa z kamieniem, Wisława Szymborska.

Czy można wejść w kogoś, czy można kogoś przyjąć do siebie. Ćwiczenie z empatii i wyobraźni.

Warsztat dla młodzieży szkół podstawowych (od VI klasy) i licealnej.

Czas trwania: 1 godzina

Scenariusz i realizacja – Jarosław Mikołajewski

Zwiecznić chwilę. Wokół wiersza Cypriana Kamila Norwida, Posąg i obuwie

Wspólna lektura  tekstu prezentowanego   w postaci wydruku rękopisu Norwida  potraktowanego jako  utwór dramatyczny z podziałem na role a następnie interpretacja wiersza i sytuacji dialogowej. Warsztaty będą miały charakter filozoficznego namysłu  nad proponowanymi problemami i pytaniami. Ostatnim akordem zajęć będzie  wspólne oglądanie  rzeźby Augusta Zamoyskiego z 1936 roku  zatytułowanej Wenus w dwóch wersjach, wykonanych w marmurze i brązie.

Warsztat dla młodzieży szkoły podstawowej (7-8 klasa) i licealnej.

Czas trwania: 1, 5 godziny

Scenariusz i realizacja – Piotr Prasuła.

Kamyk , Zbigniew Herbert

Warsztat inspirowany poezją Zbigniewa Herberta oraz rzeźbami Augusta Zamoyskiego. W pierwszej części przeczytamy wspólnie wiersz „Kamyk”. Pogłębiona analiza wiersza pomoże uczestnikom przygotować się do jak najpełniejszego zapoznania się z wybranymi rzeźbami Augusta Zamoyskiego w kontekście zarysowanej wcześniej drogi i przemiany artystycznej rzeźbiarza – od ekspresjonizmu poprzez formizm do „powrotu do porządku” naturalnego i mistycznego.

Warsztat dla młodzieży szkół podstawowych  (7- 8 klasa) i licealnej

Czas trwania:

Scenariusz i realizacja – Jan Barański.

_______________________________________

Zapisy telefoniczne na zajęcia prowadzi Dział Naukowo-Oświatowy

22 / 831 76 91

22 / 831 40 61  wew. 110.