„Krasnojarsk zero” – spotkanie z autorami
Oddział: , Dodano: 15 kwietnia 2012

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza 9 maja o godz. 18.30 na spotkanie z Jędrzejem Morawieckim i Bartoszem Jastrzębskim, autorami literackiego reportażu „Krasnojarsk zero”.

„Krasnojarsk zero” to wędrówka przez mikrokosmos poradzieckiego, zamkniętego do niedawna miasta. To żegluga przez industrialną codzienność w poszukiwaniu Absolutu. By jednak wyłuskać światło, autorzy zanurzają się w rzeczywistość szarą, niemedialną. Oderwaną od pępowiny newsów i wzgardzoną przez survivalowych podróżników. Na blokowiskach spotykają rozognionych pastorów i księży, zmagających się z własną słabością. A także skruszałych charyzmatyków o twardych rękach i cienkich zębach, którzy głosząc słowo, walczyli, by towarzysze z celi nie obrócili ich w słabeuszy. Pobożnych kagebistów, których wysyłano do Polski dla porwania opozycjonistów. Wykładowczynie i dziennikarki, które tryskają niepojętym śmiechem, spotykają Archanioła, potem zaś przyznają, że zmęczone są widzeniami, że nie pojmują wymiaru, w którym się znalazły. Jak mówi jedna z bohaterek książki: „Wystarczy ruszyć. Jeśli chcesz zobaczyć znak, ujrzysz go, bez dwóch zdań. Nie należy jednak ich redukować, zakładać, że my je konstruujemy”.

9 maja (środa) godz. 18.30
Muzeum Andrzeja Struga

Al. Niepodległości 210 m. 10 A
00-608 Warszawa

Jędrzej Morawiecki – autor tomów reportaży: „Głubinka”, „Łuskanie światła”, „Schyłek zimy” i książek naukowych m.in. „Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji”.

Bartosz Jastrzębski – autor zbiorów eseistycznych „Pająk”, „Próżniowy świat”, „Wędrówki po codzienności”, a także pracy o twórczości Williama Blake’a – „Poezja przeciw filozofii”.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP