Konfrontacje ze starożytnym Rzymem – o wykładzie prof. Łukaszewicza
Wykład prof. Łukaszewicza
Oddział: , Dodano: 4 listopada 2010

Ostatni wtorek października w Muzeum Andrzeja Struga poświęcony był Władysławowi Zambrzyckiemu, jak się okazało nie tylko sąsiadowi Państwa Strugów przed wojną, ale również dziennikarzowi i pisarzowi błyskotliwemu, obdarzonemu nieprzeciętnym poczuciem humoru.

Profesor Adam Łukaszewicz przybliżył nam postać autora Kwatery Bożych Pomyleńców, jego niezwykle ciekawą biografię, szerokie zainteresowania od chemii, fizyki, farmaceutyki począwszy, aż po literaturę i oczywiście podróże. Wszystkie te pasje uwidaczniają się w konstrukcji fabuły i bohaterów powieści Zambrzyckiego, a zwłaszcza tej, której dotyczył wykład.

Notre Dame Liesse, czyli tytułowa Nasza Pani Radosna to niezwykle ciekawie i humorystycznie przedstawiona konfrontacja świata współczesnego (autorowi, czyli dwudziestolecia) ze światem Starożytnego Rzymu, gdzie trafiają przeniesieni w czasie bohaterowie. Okazuje się, że te dwie przestrzenie doskonale się uzupełniają, fascynują wzajemnie i wcale tak bardzo mentalnie się nie różnią. Pompeje przed wybuchem Wezuwiusza to prawdziwy tygiel ludności, języków, kultur i obyczajów, podobne jak świat współczesny. Z talentem, swadą i dowcipem Zambrzycki pokazał wzajemne relacje kultur i ludzi. Opisy poprzeplatane są rozkosznymi anegdotami, przy czym równoległy do głównej narracji jest nurt erudycyjny, polegający na dyskretnym uczeniu, informowaniu czytelnika. Wykład zakończył apel o zmianę wartościowania literatury „aby takie „perełki” jak Nasza Pani Radosna były czytane obok Ferdydurke” [cyt. za A.Ł].

Wiadomości o pisarzu, jego biografii i twórczości wzbogaciły wspomnienia i uwagi osób z kręgu rodziny oraz wiernych czytelników.

Katarzyna Piktel
Muzeum Andrzeja Struga

[fot. Anna Kowalska / ML]


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP