Koncert „Myśleć sercem – papieskie inspiracje”
Oddział: , Dodano: 13 lutego 2016

Zapraszamy na przedstawienie MYŚLEĆ SERCEM – PAPIESKIE INSPIRACJE, który odbędzie się w środę, 23 marca, o godzinie 18:00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wykonawcy:
Katarzyna Thomas – sopran
Piotr Szafraniec – fortepian
Dariusz Jakubowski – aktor /autor koncepcji/ reżyseria

• Wybierasz się? Wydarzenie na Facebooku – dołącz/zaproś znajomych.

 

Bezpośrednią inspiracją projektu był słynny list Jana Pawła II do artystów.
MYŚLEĆ SERCEM jest odpowiedzią na wołanie Papieża do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej.
Jest opisem zmagania Ducha na bezdusznej pustyni współczesnego świata. Odpowiedzią na troskliwe wołanie: „Ducha nie gaście”.

W innych projektach Dariusza Jakubowskiego widz był świadkiem, czy to w HOMO ARTIFEX mieszania konwencji artystycznych, czy to w DELIBERACJACH wręcz dekonstrukcji tychże.  Żonglowanie nimi na oczach widzów budowało nową jakość.

MYŚLEĆ SERCEM świadomie odwołuje się do idei rapsodycznego misterium Słowa. Idei tak bliskiej Janowi Pawłowi II: bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek, bardziej za to skupionego, uduchowionego, sięgającego do wnętrza. Do misterium Słowa żywego i czystego. Jest jego ożywieniem.

Ta archaiczna – wydawałoby się dziś forma – jest jak naczynie, które wypełnione odpowiednimi treściami staje się aktualnym przekazem w roku 2016. To swoisty dialog Proroka z Artystą. Dialog, w którym inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci wywołują artystyczny odzew, by dopełnić się w sercach i umysłach widzów, gdyż tylko dzięki ich uczestnictwu idea projektu może zostać odkryta.

W tym przenikaniu się romantycznego monologu Krasińskiego czy Wyspiańskiego z XX-wieczną muzyką Lutosławskiego, pism Mickiewicza i Słowackiego z pieśnią Szymanowskiego i sonatą Prokofiewa, współczesnej poezji Herberta z klasyką Haydna czy wreszcie mistycznych psalmów Donne’a z harmonią polifonii Bacha widać, że piękno i prawda są zawsze aktualne – współczesne i żywe.

Ten koncert jest jak podróż – od romantyzmu do współczesności – wspólną, artystów i publiczności, archetypiczną wędrówką poza czasem. Jest jak cytat z Pieśni nad pieśniami: „(…)idzie skacząc po górach” – po szczytach literatury i muzyki, nad bezduszną pustynią codzienności.

Projekt, prezentowany w Muzeum Literatury, miał swoją premierę w roku 2012. To będzie jego 37. odsłona. Dotychczas przedstawiany był między innymi w Rzymie w Kościele Santo Spirito in Sassia pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w Centrach Chopinowskich w Szafarni i Sannikach, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, a także w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie oraz w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

W programie:

Inwokacja papieska
Witold LutosławskiDzwony cerkiewne z 5 Pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
Ewangelia wg. św.Łukasza 11, 24-26
Jan Sebastian Bach Inwencja c-moll (tło muzyczne)
Stanisław Wyspiański Wyzwolenie (fragment)
Zygmunt Krasiński Psalm wiary, Psalmy przyszłości
Franciszek SchubertMałgorzata przy kołowrotku / J.W.Goethe op.2 nr 2
Jan Paweł II – przemówienie do przedstawicieli świata kultury zgromadzonych w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie, 13 czerwca 1987 roku (fragment)
Fryderyk ChopinPreludium op.28 nr 15
Jacek KaczmarskiOstatnie dni Norwida
Karol SzymanowskiPreludium h-moll op.1 nr 1
Jan Paweł II – o cierpieniu: L’Osserwatore Romano nr 4 1980, Homilia na krakowskich Błoniach 10 marca 1979 r.
Jan LechońWielki Piątek
Karol Szymanowski – z Pieśni Kurpiowskich Lecioły zórazie op.58
Adam MickiewiczKsięgi pielgrzymstwa Polskiego
Juliusz SłowackiKiedy prawdziwie Polacy powstaną
Sergiusz ProkofiewSonata nr 6 cz.I
Jan Paweł IIMyśląc Ojczyzna (fragment)
Zbigniew Herbert Ręce przodków
Zbigniew HerbertPotwór Pana Cogito
Joseph Haydn Sonata Es-dur cz.III
Jan Paweł IIO wolności: L’Osservatore Romano 1980 nr 11; 1983 nr 9
Franciszek SchubertKról Olch / J.W.Goethe op.2 nr 1
SofoklesEdyp (fragment)
Zbigniew Herbert Pan Cogito a magia
Mateusz Śmigasiewicz Wariacje (fragment)
John Donne – Sonet X, tłum. St.Barańczak
Jan Sebastian BachInwencja c-moll (tło muzyczne)
John Donne Hymn do Boga, mego Boga, w czas choroby, tłum. St.Barańczak

Fot. Marcin Brzózka


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP