Kino Drohobycz: „Wyzwolenie”
Oddział: , Dodano: 25 września 2012

WYZWOLENIE
Scenariusz i reżyseria: Aleksander Dowżenko
Operator: Yuri Yekelchyk, Grigorij Aleksandrow, Nikołaj Bykow
Kompozytor Boris Lyatoshynsky
Kraj: ZSRR
Produkcja: Film Studio Kijów
Rok: 1940
Gatunek: film dokumentalny
Czas trwania: 63 min

Projekcja:
25 października (czwartek) 2012 r., godz. 19:00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

17 września 1939 roku Armia Czerwona zajęła wschodnie rubieże Polski, z których wycofały się wojska hitlerowskie. Dowżenko – poeta ukraińskiego kina niemego – tworzy propagandowy majstersztyk o katordze ukraińskiego chłopa pod polskim panowaniem i świetlanej przyszłości przyniesionej przez sowieckich „wybawców”. W części pierwszej poruszające obrazy z polskich kresów, a w drugiej przedstawiono butę najeźdźców na partyjnym wiecu.

Aleksandr Pietrowicz Dowżenko (ur. 11 września 1894 w Sośnicy w obwodzie czernihowskim, zm. 25 listopada 1956 w Moskwie) – rosyjski reżyser. W swoich filozoficznych filmach o podłożu ekspresjonistycznym nawiązywał do tradycji ludowej. Realizował też wiele filmów w poetyce socrealizmu. Był autorem wielu innowacji warsztatowych, zwłaszcza w zakresie montażu. Uważany jest – obok Siergieja Eisensteina oraz Wsiewołoda Pudowkina – za jednego z ojców radzieckiej kinematografii.

• Pełny repertuar Kina Drohobycz: muzeumliteratury.pl/kino


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP