Kazimierz Wierzyński. Literatura i znaczenie sportu
Oddział: , Dodano: 4 września 2019

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na prelekcję Krzysztofa Szujeckiego pt. Kazimierz Wierzyński. Literatura i znaczenie sportu we wtorek 29 października o godz. 18.30.

Krzysztof Szujecki – historyk sportu, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w  dziejach współczesnego ruchu sportowego, jest autorem i współautorem  książek o tej tematyce, m.in. Życie sportowe w Drugiej Rzeczypospolitej, Życie sportowe w PRL, Encyklopedia igrzysk olimpijskich, oraz wielu artykułów. Szczególną pozycję w jego dorobku zajmuje Historia sportu w Polsce (2018). Krzysztof Szujecki stale współpracuje z miesięcznikiem kulturalnym „Wpis”, gdzie od kilku lat publikuje teksty dotyczące historii polskiego sportu oraz z portalem sportowahistoria.pl.

Kazimierz Wierzyński. Literatura i znaczenie sportu

Kazimierz Wierzyński jako autor „Lauru Olimpijskiego” kojarzony jest zapewne przez wszystkich znawców i miłośników literatury. Niewiele osób jednak ma świadomość, że w okresie międzywojennym literatura miała rangę konkurencji olimpijskiej, a twórcy biorący udział w konkursach artystycznych byli nagradzani medalami podczas igrzysk – przyczyniło się to bardzo znacząco do szybkiej popularności, jaką ów tomik, przetłumaczony na wiele języków, zdobył w kraju i zagranicą oraz sławy jego autora. Prawdopodobnie jeszcze mniej znana jest działalność poety w „Przeglądzie Sportowym”, którego funkcję redaktora naczelnego pełnił przez pięć lat, niebywale podnosząc jego poziom publicystyczny i językowy, a jednocześnie przeistaczając to słabo wcześniej prosperujące pismo w wiodący – i to w skali europejskiej – tytuł o tematyce sportowej. Wykład dotyczyć będzie wielkiej pasji Kazimierza Wierzyńskiego, jaką sport niewątpliwie stał się od najmłodszych lat jego życia (wówczas uwielbiał grywać w piłkę nożną w drużynie „Pogoń Stryj”, uprawiał także lekkoatletykę i narciarstwo) i – jak sam mówił – pozostał nią na zawsze.

Krzysztof Szujecki

Zapraszamy na spotkanie w przestrzeni wystawy Wiosna i wino. Czyli o Skamandrze inaczej!

Muzeum Andrzeja Struga, al. Niepodległości 210 m.10, Warszawa.

Wstęp wolny.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP