Ukazał się szósty tom Katalogu rękopisów Muzeum Literatury
Oddział: , Dodano: 9 września 2019

Katalog rękopisów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, tom VI: sygnatury 2181-2250, Archiwum Augusta Zamoyskiego

Szósty tom Katalogu Rękopisów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza obejmuje archi­wum rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego.

W 2007 roku Muzeum otrzymało od zamieszkałej we Francji Hélène Zamoyskiej z d. Peltier, wdowy po artyście, dar w postaci roz­praw i esejów dotyczących sztuki, literatury, filozofii; dzienników i notatników; obszernej korespondencji; dokumentów, druków, wycinków pra­sowych. Przekaz ten zawiera także archiwum pierwszej żony Augusta, sławnej tancerki, Rity Sacchetto. Prawdziwym skarbem są XIX-wieczne rękopisy dwóch kompozytorów europejskich, Ferenca Liszta i Roberta Schumanna.

Dwa lata później w Jabłoniu, rodzinnej wsi rzeźbiarza, na strychu jedne­go z budynków folwarcznych natrafiono na wielką ilość jego pa­pierów sprzed 1939 roku. Zostały one przekazane do Muzeum Literatury jako dar Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jabłońskiej.

Archiwum artysty wzbogaciło się wówczas o przedwojenne dokumenty i korespondencję, m.in. z wybitnymi pi­sarzami i malarzami (do najbliższych przyjaciół Augusta należał Stanisław Ignacy Witkiewicz). Odna­lazła się sięgająca drugiej połowy XIX wieku korespondencja ro­dzinna. Ważnym świadectwem życia towarzyskiego są zaproszenia na przyjęcia i bilety wizytowe, a życie artystyczne dokumentują zaproszenia na wernisaże wystaw, na koncerty i wieczory literackie.

W 2014 roku Muzeum Literatury przyjęło dar Bernarda Peltier, obejmujący materia­ły ze spadku po Zamoyskim. Dział Rękopisów zyskał korespondencję pomiędzy małżonkami, Augustem i Hélène, fragment korespondencji Hélène (listy od rodziny Augusta i wielu polskich intelektualistów) oraz pamiętnik ojca artysty i dziennik jego siostry.

Ostatnim nabytkiem, zakupionym w 2017 roku, są listy Augusta Zamoy­skiego do Władysławy Jaworskiej, historyka sztuki.

Autorką katalogu jest Anna Szczepanek.

Dotychczas wydano:

Katalog rękopisów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Tom I: sygnatury 1-500. Literatura polska XIX w. i mickiewicziana, Warszawa 1996, cena: 10 zł.
Tom II: sygnatury 501-1000. Poezja polska XX w., Warszawa 2002, cena: 10 zł.
Tom III: sygnatury 10001-1520. Dramat polski XX w., Warszawa 1997, cena: 10 zł.
Tom IV: sygnatury 1521-2000. Proza polska XX w., Warszawa 2005, cena 15 zł. Tom V: sygnatury 2001-2180. Archiwa Marii Dąbrowskiej, Anny Kowalskiej, Stanisława Stempowskiego, Waerszawa 2017, cena: 20 zł.

Fot. Piotr Dymmel

Komentarze
 • mw 9 września 2019

  Warto podkreślić, że jest to tom całkowicie autorski. Autorką naukowych katalogów archiwum artysty, indeksów, redaktorką tomu jest kustosz Anna Szczepanek z naszego Działu Rękopisów. Gratulujemy!

 • GBP Jabłoń 11 września 2019

  Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłoniu jest zainteresowana nabyciem Katalogu rękopisów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, tom VI: sygnatury 2181-2250, Archiwum Augusta Zamoyskiego

 • Czytelnik i oglądacz 19 września 2019

  Zamoyski – choć z rodziny arystokratycznej – był wybitnym i pracowitym artystą. Przede wszystkim rzeźbiarzem, ale i wytrwałym epistolografem i diarystą. Dobrze i z polotem pisał po polsku, miał życiowy rozmach, co nie mieściło się w głowie jego ojcu, hrabiemu Z. 🙂 Pozdrawiam wszystkich Czytelników i Oglądaczy

 • warszawiak 2 października 2019

  Zamoyski był prawdziwym Kosmopolakiem, jakby powiedział Andrzejek Bobkowski, też Kosmopolak, a ponadto pisarz pierwszej klasy. Szkoda, że się nie spotkali w Ameryce Południowej. To były duchy prawdziwie wolne, nie to co teraz.
  warszawiak

 • mw 4 października 2019

  Żenujący komentarz: „choć z rodziny arystokratycznej – był wybitnym i pracowitym artystą”. Także odniesienie do ojca – bez kontekstu, obraźliwe dla tegoż, przywołanego jako „hrabia Z”.

 • Dodaj komentarz:

  Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

   
  Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP