Katalog „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” i książka „August Zamoyski. Nie tylko z archiwum”
Oddział: , Dodano: 12 grudnia 2019

Katalog wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu pomyślany został jako wydawnictwo monumentalne, odzwierciedlające strukturę wystawy. Liczy 510 stron i zawiera ok. 700 ilustracji.  Zaprosiliśmy do udziału w katalogu największe autorytety naukowe mogące scharakteryzować twórczość Augusta Zamoyskiego, w tym m.in.: prof. Tadeusza J. Żuchowskiego, prof. Janusz Deglera, prof. Andrzeja Pieńkosa, prof. Xavier Derynga oraz kuratorów z instytucji partnerskich projektu. Znajdują się tu również: dwa eseje dr Anny Lipy, autorki scenariusza i kuratorki wystawy, wprowadzający do wystawy oraz przekrojowy esej poświęcony życiu i twórczości artysty, a także obszerne kalendarium życia i twórczości Augusta Zamoyskiego w jej opracowaniu. Część katalogowa zawiera: katalog rzeźby, oraz opracowane po raz pierwszy katalogi: rysunków oraz warsztatu artysty wraz z narzędziami. Projekt graficzny wydawnictwa wykonał wybitny artysta grafik dr Paweł Osial z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Koncepcja i redakcja: naukowa i wybór ilustracji: dr Anna Lipa
Redakcja tekstów: Agnieszka Papieska, Elżbieta Kosieradzka
Współpraca: Joanna Gondowicz
Korekta: Łucja Oś-Goś
Projekt graficzny: dr Paweł Osial
Rok wydania: 2019
Format: 23.5 cm x 28.5 cm
Ilość stron: 510
Okładka: miękka
ISBN:978-83-953764-3-6
Cena: 100 zł

O Katalogu – czytaj

Publikacja August Zamoyski. Nie tylko z archiwum, będąca częścią Projektu Zamoyski 2018-2021, prezentuje wybrane wątki z archiwum Augusta Zamoyskiego. Nie mamy na celu wyczerpania wszystkich tematów pojawiających się w zbiorze archiwaliów. Nasza książka jest raczej zaproszeniem do archiwum kosmopolitycznego i różnorodnego tematycznie, gdzie wątki artystyczne (sztuka i rzemiosło), filozoficzne, sportowe, towarzyskie i społeczne rozgrywają się w scenerii przedwojennego Zakopanego, Francji, Stanów Zjednoczonych, Brazylii oraz Polski lat przed i powojennych.

August Zamoyski był nie tylko artystą rzeźbiarzem. Ten kolorowy ptak polskiej awangardy jawi się także jako swego rodzaju medium towarzyskie i artystyczne. To dzięki jego zbiorom korespondencji, dokumentów, pamiętników, fotografii poznajemy wielu czołowych przedstawicieli salonów i przedmieść świata artystycznego i towarzyskiego. Wybrane tematy zostały zarysowane w pewnym wyborze, w esejach.

Na początek proponujemy trzy ogólne omówienia archiwaliów różnorodnych ze względu na ich charakter materiałowy. Ich autorkami są: kustosz Anna Szczepanek zajmująca się archiwum rękopisów, kustosz Magdalena Durko-Stępień opracowująca dział fotografii. dr Anna Lipa, kustosz Działu Sztuki, a także autorka scenariusza wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” omawia obszerny zbiór szkicowników rzeźbiarza.

Ponadto do współpracy zaprosiliśmy autorów z ośrodków polskich i zagranicznych wśród których są: profesor Grzegorz Bąbiak, historyk sztuki XIX i XX wieku z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historii PAN, dr hab.Katarzyna Chrudzimska-Uhera, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Małgorzata Geron, pracownik naukowy w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Krzysztof Szujecki znawca historii sportu dwudziestolecia międzywojennego, profesor Janusz Degler, z Uniwersytetu Wrocławskiego, znany witkacolog.

Koncepcja i redakcja merytoryczna: Maria Śledzianowska
Projekt graficzny: dr Paweł Osial
Opracowanie materiałów archiwalnych:
rękopisy i dokumenty: Anna Trznadel-Szczepanek
fotografie: Magdalena Durko-Stępień, współpraca: Anna Lipa i Maria Śledzianowska
przygotowanie materiałów archiwalnych do reprodukcji: Emilia Tomasik
Opracowanie redakcyjne: Elżbieta Kosieradzka
Tłumaczenia: Magdalena Iwińska (ang.), Barbara Howard (ang.), Ewa Ziemińska (fr.), Ewa Rogalska-Monserrat (portug.)
Współpraca redakcyjna i korekta tekstów polskich: Daria Majewska
Współpraca redakcyjna i korekta tekstów angielskich: Agnieszka Pospiszil
Indeks: Klaudia Dróżdż
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-953764-4-3
Cena: 100 zł

Więcej o książce – czytaj

Fot. Maciek Bociański


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP