„Juliusz Słowacki w podróży” – wystawa czynna tylko do 23 września
Oddział: , Dodano: 7 września 2010

Serdecznie zapraszamy na wystawę do Muzeum Literatury.

Podróż rozumiana przez romantyków zaczyna się właściwie od Adama i Ewy, od mitu wygnania pierwszych rodziców z raju.

Zgodnie z tą chrześcijańską ideą cała ludzkość skazana jest na wygnanie, a człowiek jest wiecznym wędrowcem (homo viator) przemierzającym świat w poszukiwaniu prawdy i zbawienia w Nowej Jerozolimie.

Juliusz Słowacki jako wieczny tułacz, Odyseusz krążący po świecie bez nadziei na kres swojej wędrówki, porównuje się do ptaka, do zmordowanego gołębia, któremu niewidoczne duchy nie pozwalają zasnąć nawet wtedy, gdy znużony usiądzie na gałęzi.

Jest sierpień 1836 roku. Słowacki wsiada na statek kurierski zmierzający z Otranto do Korfu, stąd udaje się w podróż na Wschód. Motywy podróży są różne. Chęć skonfrontowania miejsc znanych z mitycznych dziejów starożytnej Hellady – odbycie pielgrzymki do Ziemi Świętej, tęsknota do wschodniego egzotyzmu inspirowana podobnymi podróżami Chateaubrianda, Byrona, Lamartine’a, Nervala…

Słowacki podróżował na wielbłądzie, konno, statkami rybackimi, statkiem parowym, barkami – o czym dowiadujemy się z napisanego później poematu „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu”. Jego podróż na Wschód była przejawem modnego w okresie romantyzmu zainteresowania Orientem. Tendencje orientalizujące w twórczości Słowackiego zaczęły się już w rodzinnym Krzemieńcu na Podolu, który był naszą dawną bramą na Wschód.

Ostatecznie podróż Słowackiego na Wschód była nie tylko romantyczną podróżą orientalną – była dla niego wielkim twórczym epizodem i podróżą „w głąb siebie”.

Wystawie towarzyszą listy Słowackiego do matki, które wpisują się w biografię poety oraz utwory poetyckie związane z miejscami jego wędrówek.

Ekspozycja wzbogacona została licznymi akcesoriami romantycznych podróży. Można zobaczyć: sepety podróżne, podręczne biblioteczki, szkatułki na przybory do pisania, kompasy, lunetki polowe, zegarki słoneczne, toaletki podróżne i skórzane kufry.

Serdecznie zapraszamy

Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20,
00-272 Warszawa

Autorzy ekspozycji: Jolanta Pol – koncepcja i kurator wystawy | Adam Orlewicz – projekt plastyczny | Anna Paź – projekcje multimedialne | Beata Artymowska – dobór eksponatów | Łukasz Kamieniak – typografia | Dokumentacja fotograficzna wystawy: Anna Kowalska, fotografie detali Maciej Bociański

Juliusz Słowacki w podróży – katalog wystawy – zobacz


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP