Joseph Conrad w Zakopanem 1914
Oddział: , Dodano: 17 października 2017

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na wieczór artystyczno-literacki z okazji Roku Conrada pt Joseph Conrad w Zakopanem 1914. Wspomnienia i listy czytają Halina Bednarz i Grzegorz Gierak, we wtorek 28 listopada o godz. 18.30.

Rok 1914, trzeci lub czwarty sierpnia, Zakopane, cudowny ranek. Wracam ze spaceru i słyszę w salonie obce głosy – moja matka rozmawia z jakimiś gośćmi. Wchodzę; z fotela podnosi się jakiś siwawy, starszy pan o surowej twarzy i wytrawnej powierzchowności. Conrad! Uśmiechnął się; twarz jego przeistoczyła się nie do poznania. Doznałam od razu wrażenia, że znam go od lat…

 Conrad! Conrad w Zakopanem. Jak do tego doszło?…

(Aniela Zagórska)

 

Podróż do Polski od lat była dla Conrada mirażem, „bajecznie kolorowym, wiele obiecującym projektem”, którego realizacja rozpoczęła się dosyć nagle, latem 1914 roku.

Do Krakowa Pisarz dociera wraz z całą rodziną – żoną i dwoma synami 28 lipca. Anglię opuszczają w „czas pokoju”, w wakacyjnym nastroju, do Polski przybywają niemal w „czas wojny”. Sytuację w jakiej się znalazł on i bliscy, nazwie Conrad pułapką, wyjściem z niej stało się Zakopane.

Serdecznie zapraszamy!
al. Niepodległości 210 m. 10, Warszawa
Wstęp wolny.

Na fotografii: Aniela Zagórska i Joseph Conrad, ok 1914., źródło: Biblioteka Narodowa / Polona


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP