Geniusz Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 17 października 2017

Prof. Jerzy Jarzębski, wybitny znawca twórczości Witolda Gombrowicza oraz Klementyna Suchanow, autorka wydanej we wrześniu książki „Gombrowicz. JA, GENIUSZ” będą gośćmi Muzeum Witolda Gombrowicza 26 listopada.

To nie będzie zwykłe spotkanie promocyjne, przeciwnie: autorka „pierwszej kompletnej” biografii Gombrowicza odpowiadać będzie na pytania autora kanonicznych wręcz interpretacji tekstów tego pisarza. Oczywiście na nazwanie interpretacji „kanonicznymi” oburzyliby się zapewne i Jerzy Jarzębski, i Witold Gombrowicz.

Większość piszących o książce Klementyny Suchanow ocenia ją dobrze, choć były też opinie bardziej krytyczne, a nawet kontrowersyjne. Czy kontrowersje pojawią się również podczas spotkania we Wsoli, będziecie Państwo mogli przekonać się w ostatnią niedzielę listopada.   

Klementyna Suchanow opowiadała wielokrotnie, jak ważną postacią dla niej i jej Gombrowiczowskich zainteresowań jest prof. Jarzębski. Tym ciekawsza wydaje się więc konfrontacja zamierzeń i wyobrażeń autorki dotyczących jej książki z tak ważnym dla niej czytelnikiem. Ważne będą zapewne dla Klementyny Suchanow również oceny i pytania ze strony tych z Państwa, którzy zechcą do Wsoli przyjechać.

Spotkanie będzie świetną okazją do rozmowy zarówno o życiu i tekstach Witolda Gombrowicza, jak i o pisaniu biografii: granicach prywatności, prawie do intymności, prawie do oceny cudzego życia toczącego się w innych warunkach historycznych, a wreszcie o tym, jak osobiste doświadczenia autora okazują się obecne w pisanej przez niego biografii innej osoby.

Dwutomową książkę można kupić w dniu spotkania w Muzeum. Wydawcą „Gombrowicz. Ja Geniusz” jest Wydawnictwo Czarne i Muzeum Literatury.

Zapraszamy 26 listopada, o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20, przystanek: Chrobrego/ Czysta (kierunek Michałów). Powrót około 18.30.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Cookies | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP