Festiwal Czapskiego we Wsoli
Oddział: , Dodano: 27 września 2017

5 listopada o godz. 16.30 w Muzeum Witolda Gombrowicza rozpocznie się wydarzenie zorganizowane w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego, zatytułowane Gombrowicz i Czapski – spór i fascynacja. Fragmenty wspomnień i korespondencji pomiędzy oboma artystami przeczyta Mirosław Baka. W programie ponadto pokaz prac artysty i rozmowa o jego relacjach z autorem „Kosmosu”.

Zaprezentujemy nie eksponowane na co dzień dzieła malarza z kolekcji Muzeum Literatury w Warszawie: rysunki „W kawiarni”,„W teatrze”,„Postać kobieca na ławce w zieleni”, autoportret „Józef Czapski” oraz obraz olejny z 1981 roku „Mężczyzna”.

O kontaktach Czapskiego z Gombrowiczem, o starciu silnych osobowości, zderzeniu ich bardzo różnych światopoglądów i gustów estetycznych, ale także o budowaniu porozumienia, wzajemnym szacunku i uznaniu, jakim siebie darzyli, rozmawiać będą we Wsoli dr Anna Spólna oraz dr hab. Krzysztof Ćwikliński. Tłem dla tej rozmowy, na którą zapraszamy także tych, którzy historią polskiej kultury nie zajmują się na co dzień, będzie środowisko paryskiej „Kultury” lat 50. i 60. Rozmówcy postarają się w przystępny sposób przybliżyć te interesujące postaci i czasy.

Festiwal Józefa Czapskiego to trwający od 5 października do 7 listopada 2017 roku cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i popularnonaukowych, odbywających się w Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja SUSEIA.

Jak zwykle wszystkich niezmotoryzowanych z Radomia do Wsoli przywiezie bezpłatny autobus. Zbiórka o 15.45 na przystanku Chrobrego/Czysta (kierunek: Michałów). Powrót ok. 18.00. Zapraszamy!


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP