„Broniewski. Próba portretu”
Oddział: , Dodano: 27 lutego 2012

Wystawa czynna do 12 sierpnia 2012 r.

Zapraszamy na wystawę zorganizowaną z okazji 50. rocznicy śmierci Władysława Broniewskiego, poety o bogatym, wartościowym dorobku i skomplikowanej, niejednoznacznej biografii, stanowiącej odbicie burzliwej historii Polski w XX wieku.

Głównym zamierzeniem autorów wystawy jest przypomnienie postaci Władysława Broniewskiego – uwolnienie go od narzuconego przez okres PRL-u oraz utrwalonego późniejszą publicystyką schematu poety politycznego, socrealistycznego czy wręcz partyjnego i przywrócenie w świadomości odbiorców jako poety tyrtejskiego, społecznego, a jednocześnie wspaniałego liryka.

Przedstawiamy Broniewskiego za pośrednictwem rękopisów jego tekstów poetyckich i osobistej korespondencji, dokumentów, fotografii, publikacji. W scenografii wystawy wykorzystane zostały także plakaty, obrazy, rzeźby, nagrania oraz fragmenty związanych z poetą filmów.

Zdecydowana większość eksponatów to zbiory i archiwum jednego z oddziałów Muzeum Literatury – Muzeum Władysława Broniewskiego, których w siedzibie placówki ze względu na ograniczenie przestrzeni nie dało się odpowiednio wyeksponować.

Wystawie towarzyszy katalog.

„Broniewski. Próba portretu”
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Godziny otwarcia i ceny biletów – zobacz

Wystawa czynna: od 22 marca do 12 sierpnia 2012 r.

Fot. Anna Kowalska / ML

Autorzy wystawy:
Sławomir Kędzierski – scenariusz, kurator
Regina Kaźmierczak – scenariusz, komisarz
Witold Błażejowski – projekt i aranżacja plastyczna


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP