Bluesowa Opowieść Wigilijna
Oddział: , Dodano: 19 listopada 2010

Zasypało nas, zawiało… Ale odkopaliśmy się i zapraszamy na niezwykły, ciepły i optymistyczny koncert – opowieść o tym, że dobra sztuka zawsze zwycięża. 12 grudnia w Muzeum Witolda Gombrowicza wystąpią: Ewa Cybulska, Wojciech Karolak, Piotr Cieślikowski i Arek Skolik.

Koncert zatytułowany „Wielkie Kobiety Bluesa” to opowiadana muzyką i słowami historia wokalistek jazzowych i bluesowych, które walczyły o swoją pozycję artystyczną pokonując uprzedzenia rasowe. Ich historie są zarazem wstrząsające i budujące, teksty ich utworów jednocześnie wzruszają i bawią.

Podczas koncertu Ewa Cybulska wykona utwory z okresu blisko 40 lat bluesa i jazzu: od Bessie Smith – pierwszej, nagranej w latach 20-tych ubiegłego stulecia przez legendarnego Johna Hammonda śpiewaczki bluesowej, poprzez erę swingu z niepowtarzalną Billie Holiday, a następnie lata 50te, gdy pierwsze Damy Bluesa wkroczyły na listy przebojów muzyki pop z Dinahą Washington i Peggy Lee na czele. Zwieńczeniem tej podróży przez czas i muzykę będą utwory z ery wokalistyki improwizowanej, która rozpoczęła się w latach 60-tych. Usłyszymy utwory śpiewane niegdyś przez Ellę Fitzegerald i Sarę Vaughn (słynne „Cry me a River”, „Fever”, czy „Black coffee”).

Ewa Cybulska zaśpiewa przy akompaniamencie Wojciecha Karolaka (organy Hammonda), Arka Skolika (perkusja) i Piotra Cieślikowskiego (saksofon).

Koncert odbędzie się w niedzielę, 12 grudnia, o godzinie 18.00.
Muzeum Witolda Gombrowicza
Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1
26-660 Jedlińsk

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie autobus ITS Michalczewski, zbiórka przed teatrem Powszechnym w Radomiu o godzinie 17.10. Powrót po koncercie.

Informacje o artystach:

Ewa Cybulska – wokalistka jazzowa znana ze wspaniałych interpretacji standardów, mistrzyni jazzu w konwencji latynoskiej. Ukończyła wydział jazzowy na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Koncertowała z gwiazdami amerykańskiej i polskiej sceny jazzowej, m.in. Billy Higgins’em, Lonnie Smith’em, Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Herdzinem, Bogdanem Hołownią.

Wojciech Karolak – jeden z najsłynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, występował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą.
Arek Skolik – perkusista i kompozytor, współpracuje m.in. z Wojciechem Karolakiem, Michałem Urbaniakiem i Irkiem Dudkiem.

Piotr Cieślikowski – jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów tenorowych i sopranowych, współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Lonnie Smith’em, Wojciechem Karolakiem. Ma na swoim koncie również cykl koncertów z grupą Scotta Hamiltona.

[fot. Tadeusz Bielawski]


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP