Benefis Janusza Kłosińskiego w Muzeum Władysława Broniewskiego
Oddział: , Dodano: 18 stycznia 2020

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza 21 lutego o godz. 19 na Benefis Janusza Kłosińskiego – odtwórcy roli Józia z filmu „Rejs”.

Janusz Kłosiński jest pisarzem i poetą, ale przede wszystkim aktorem. Największą sławę przyniosła mu rola Józia- śpiewaka w kultowym filmie „Rejs”. Do dziś rozbawia publiczność, śpiewając piosenkę własnego autorstwa pt. „Były maje, były bzy”.

Janusz Kłosiński, obok Jana Himilsbacha, jest najbardziej rozpoznawaną postacią, która jakby z ulicy wdarła się do bohemy artystycznej PRL-u. Debiutował w filmie „Rejs” w reż. Marka Piwowskiego. Występował również w filmach: „Wniebowzięci” w reż. Janusza Kondriatiuka, „Trzeba zabić tę miłość” w reż. Janusza Morgensterna, „Bulgot” w reż. Marka Piwowskiego, „Tanie pieniądze” w reż. Tomasza Lengrena, „Uprowadzenie Agaty” Marka Piwowskiego, „Zaścianek”, „Sen o Violetcie” w  reż. Pawła Pietery, „Fetysz” w reż. Krzysztofa Wojciechowskiego, „ Jak pies z kotem” – ostatnim filmie Janusza Kondriatiuka.

W 1984 r. na Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych we Włocławku Janusz Kłosiński został uhonorowany pierwszą nagrodą za główną rolę męską w filmie pt. „Sen o Violetcie” w reż. Pawła Pitery.

Realizuje również filmy według własnych scenariuszy. W monodramie „Darmowy chleb” wcielił się w trzy postacie – prokuratora, sędziego i oskarżonego. Obraz został wyróżniony w 2010 r. na I Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych „Wyścig Jaszczurów”, który odbywa się w Poznaniu. W tym samym roku Janusz Kłosiński otrzymał na poznańskim festiwalu wyróżnienie za film pt. „Spowiedź bękarta”, a w roku 2011 zdobył główną nagrodę „Złotego Jaszczura” za film ” Sen o czerwonym dywanie”. Zrealizował również film dokumentalny pt. „Epicentrum zbrodni”, do którego zaprosił Stefana Manturzewskiego.

Opowiadania i dramaty Janusza Kłosińskiego były nagradzane na licznych konkursach literackich, wśród nich m.in. opowiadania: „Ochota czy miłość:, „Stigma”, „Zakochany”, „Kto mi odwrócił rzeczywistość i za czyje grzechy”.

Janusz Kłosiński współpracował i przyjaźnił się m.in. z:                             Janem Himilsbachem, Zdzisławem Maklakiewiczem, Edwardem Stachurą, Januszem Głowackim, Jonaszem Koftą, Jury Zielińskim, Markiem Nowakowskim, Józefem Gielo, Zbigniewem Jerzyną, Tomaszem Lengrenem, Andrzejem i Januszem Kondratiukiem, Stanisławem Manturzewskim.

Janusz Kłosiński powtarza, że jego Ojcem Duchowym jest Marek Piwowski.

Muzeum Władysława Broniewskiego- Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

ul. Jarosława Dąbrowskiego 51

Mokotów Metro Racławicka

Wstęp wolny


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP