Andrzej Bobkowski. Życie zapisane. Wystawa w 100. lecie urodzin
Oddział: , Dodano: 25 października 2013

Zapraszamy na wystawę Andrzej Bobkowski. Życie zapisane, którą pragniemy uczcić setną rocznicę urodzin znakomitego autora. Chcemy pokazać pisarza, ale nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, bowiem prace ściśle literackie pozostają w tym wypadku w cieniu innych działań pisarskich naszego bohatera.

Prezentujemy zatem Bobkowskiego epistolografa i diarystę: autora paru tysięcy listów i kilku różnej objętości dzienników osobistych.

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginały listów i kartek pocztowych z różnych okresów życia pisarza. Pozwoli to na prześledzenie ewolucji jego sztuki epistolograficznej i pocztówkowej. Dużą atrakcją wystawy będzie młodzieńczy dziennik Bobkowskiego, od którego zaczęła się jego przygoda z literaturą dokumentu osobistego.

Wreszcie, możemy zapowiedzieć sensację – pokażemy, po raz pierwszy w Polce, autentyczny dziennik Andrzeja Bobkowskiego, prowadzony przez niego w czasie II wojny światowej we Francji, który stał się podstawą „Szkiców piórkiem” – najbardziej znanej jego książki. Zeszyty te zostały wypożyczone na wystawę przez Polski Instytut Naukowy w Nowym Jorku.

Eksponaty piśmiennicze uzupełniamy bogatą dokumentacją fotograficzną. Prezentujemy zdjęcia robione Bobkowskiemu, jak również jego autorstwa. Wiele z nich zostanie pokazanych po raz pierwszy.

Andrzej Bobkowski. Życie zapisane
Wystawa w 100. lecie urodzin
(1913-2013)

24 października 2013 – 31 grudnia 2013
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Życie zapisane – czyli utrwalone.
Życie zapisane – czyli przekazane nam niejako w spadku.


Autorzy wystawy:
dr Maciej Nowak – scenariusz, kurator
Katarzyna Jakimiak – współpraca, komisarz
Urszula Gumińska – projekt druków towarzyszących wystawie

Fot. Anna Kowalska / ML


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP