Anda! Cóż to za hece!?….
Oddział: , Dodano: 13 listopada 2018

We wtorek 18 grudnia o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na recital „Anda! Cóż to za hece!?…” w wykonaniu Ewy Makomaskiej z akompaniamentem Zbigniewa Rymarza.

„W Warszawie skandal i zgorszenie. Za pulpitem dyrygenckim operetki warszawskiej kapelmeister w spódnicy! Baba!” Tak witały Andę Kitschmann stołeczne gazety w 1913 roku. A dzisiaj w 2018 roku przedstawiamy muzyczną, porywającą i pełną humoru opowieść o tej niezwykłej artystce – kompozytorce i pierwszej w historii dyrygentce polskiej. Samowystarczalna artystycznie w świecie, gdzie o wszystkim decydowali mężczyźni, była kolorowym ptakiem swojej epoki.

Anda Kitschmann to postać niezwykła, często określana mianem artystki totalnej, która swoje życie związała ze sceną na wielu poziomach. Kompozytorka, autorka tekstów, aktorka i śpiewaczka, akompaniatorka, korepetytorka i wreszcie pierwsza kobieta dyrygent, nazywana wiedeńsko-krakowsko-lwowsko-warszawską muzyczną sufrażystką. Zaczynała tworzyć na początku XX wieku, ale niewątpliwie wyprzedziła swój czas. To ona położyła podwaliny pod gatunek, który w okresie 20-lecia międzywojennego osiągnął mistrzostwo formy – monolog muzyczny.

Ten koncert przypomni tylko mały wycinek dorobku Andy Kitschmann, bo jest ona autorką ponad 2 tysięcy piosenek. Zaprezentujemy te najbardziej znane i spektakularne małe arcydzieła estradowe. Widzowie usłyszą utwory pisane specjalnie dla takich gwiazd jak Marta Stebnicka i Irena Kwiatkowska, a nawet piosenkę, która została napisana na wyłączność dla Heleny Grossówny i nikt poza nią do tej pory jej nie wykonywał.
Zapraszamy na spotkanie stylowe, sentymentalne z odrobiną pikanterii i dużą dozą humoru.

Ewa Makomaska – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie
Zbigniew Rymarz – kompozytor i akompaniator, znawca i propagator piosenki retro


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP