Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki o Stefanie Starzyńskim
Oddział: , Dodano: 21 kwietnia 2016

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza 8 czerwca (środa) o g. 18.30 na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki pt. „Sanator”  (Wydawnictwo WAB) o legendarnym prezydencie Warszawy Stefanie Starzyńskim zamieszkałym na Mokotowie przy ulicy Dąbrowskiego 72  (kiedyś Szustra 72).

Stefan Starzyński. Bohaterski prezydent, wzór patriotyzmu, mąż stanu – tak postrzegamy człowieka, który stał się symbolem walczącej Warszawy we wrześniu 1939 roku. Czy aby na pewno był tak idealny? Oto wielowymiarowy, pasjonujący portret jednej z najbardziej znanych postaci przedwojennej elity.

Dokonania – albo raczej: nasze wyobrażenie o dokonaniach – Stefana Starzyńskiego stały się w ostatnich latach wyznacznikiem dla kolejnych prezydentów stolicy, działaczy społecznych, kulturalnych oraz urbanistów. Wspomnienie przedwojennej Warszawy urosło do rangi kulturowego mitu i do niedawna mało kto ośmielał się polemizować z obiegowymi opiniami o bohaterskim prezydencie stolicy i o samym mieście – Paryżu Północy. Analiza materiałów archiwalnych i wspomnień pozwoliła Grzegorzowi Piątkowi na nowo, krytycznym okiem architekta i varsavianisty, spojrzeć na Starzyńskiego i Warszawę jego czasów. Przyszły bohater jawi się nam jako jeden z wielu podobnych mu działaczy sanacji, nie wyróżniający się niczym poza wyjątkową pracowitością. Jak to się stało, że osoba nigdy nie sytuowana wysoko w hierarchii władzy, została zapamiętana jako mąż stanu? Jakie „zadania specjalne” zostały mu powierzone i jak się z nich wywiązywał? Te i inne kwestie Grzegorz Piątek próbuje rozwikłać. I nawet jeśli nie znajduje wszystkich odpowiedzi, rzuca całkiem nowe światło na postać legendarnego prezydenta i historię przedwojennej Warszawy.

 Grzegorz Piątek (ur. 1980) – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, kurator, w latach 2005-2011 redaktor miesięcznika „Architektura-murator”, członek zarządu Fundacji Centrum Architektury i laureat wielu nagród, nie tylko z dziedziny, którą zajmuje się na co dzień.  Za promocję Polski na świecie uhonorowany dyplomem MSZ.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP