11 listopada
Oddział: , Dodano: 10 listopada 2020

11 listopada – data nierozerwalnie wpisana w polską historię i świętowana przez Polaków jako dzień odzyskania niepodległości w 1918 roku. Zapisała się także w polskiej literaturze m.in. dzięki twórczości Skamandrytów: Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Ich poezja ujawnia nie tylko stosunek do tego wydarzenia, własnej państwowości kształtującej się na ich oczach i z ich udziałem, ale także do twórcy niepodległości, przywódcy państwa – Józefa Piłsudskiego.

Ujawnia to przede wszystkim poezja  K. Wierzyńskiego. Ale dzisiaj pragniemy przypomnieć wiersz, pozostającego nieco w cieniu, Jana Lechonia zatytułowany 11 Listopada. Utwór powstał w 10. rocznicę odzyskania niepodległości i został po raz pierwszy wygłoszony 28 listopada przez Stefana Jaracza w Teatrze Polskim.

Usłyszycie go Państwo w interpretacji jednego z największych współczesnych artystów sceny teatralnej i filmu – Olgierda Łukaszewicza. 

A na spotkanie ze Skamandrytami i ich poezją zapraszamy – kiedy będzie to znowu możliwe –  do Muzeum Andrzeja Struga, na wystawę Wiosna i wino, czyli o „Skamandrze” inaczej.

Materiał zdjęciowy wykorzystany w nagraniu pochodzi ze zbiorów: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Biblioteki Narodowej – portal www.polona.pl


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP