„Wiosna – fotografie z Drohobycza”
Oddział: , Dodano: 3 września 2012

Wystawa archiwalna: 8 – 31 sierpnia 2012 r.

Wojciech Walkiewicz zainspirowany opowiadaniem „Wiosna” Bruno Schulza, ponad rok pracował nad przygotowaniem cyklu współczesnych zdjęciowych impresji Drohobycza. Na wystawie zobaczyć można było cykl „Wiosna”, na który składały się 32 fotografie w formacie 70×50 cm i 50×50 cm.

Ekspozycja został przygotowana dzięki sponsorom: VISITOR i Instytutowi Ksiązki, a patronat honorowy objął nad nią Mer Drohobycza.

O Wojtku Walkiewiczu:

Ukończył Wydział Operatorski na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1994), a wcześniej Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie (1986). Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków i cyklicznych programów telewizyjnych oraz filmów reklamowych i promocyjnych. Trzy lata temu, nie rezygnując z filmu, wrócił do fotografii. Dotychczas miał siedem wystaw indywidualnych, m. in. w Galerii „Obok ZPAF” w Warszawie, w Galerii BWA-ZPAF w Kielcach, w Willi Jarosza w Drohobyczu (Ukraina). W maju 2012 wziął udział w Nocy Muzeów w Warszawie.

Szukał pretekstu jak powrócić do Drohobycza i wypróbować w nim swoją własną metodę fotografowania, która – jak sam mówi – nie bardzo się różni od metody z drugiej połowy XIX wieku, więc czasowo przesuwa się wstecz, jakby w stronę Schulza. Pretekstem tym była wystawa jego fotografii pt. Wielki wybuch, którą przywiózł do Drohobycza w maju 2011 i pokazał w małej przytulnej galerii Studenckiego Teatru Alter. Ta wizyta majowa okazała się skuteczna, budująca osobisty, intymny dialog artysty fotografa z Miastem. Efektem tego dialogu była kolejna wystawa fotografii Wojtka Walkiewicza – tym razem wyłącznie drohobycka.

Była to „Wiosna” właśnie, której premierowy wernisaż odbył się w Drohobyczu 19 listopada 2011, w ramach Międzynarodowego Projektu Druga Jesień – obchodów 69. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza. Wówczas autor wystawy mógł uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu: tego dnia corocznie w miejscu śmierci Brunona Schulza odbywa się Spotkanie Ekumeniczne – w intencji Brunona S. wspólnie modlą się Żydzi, Polacy, Ukraińcy oraz wszyscy, którzy tego dnia docierają do Drohobycza, żeby wspomnieć Schulza.

Wiera Meniok (z folderu)

Podczas wernisażu w Muzeum Literatury, na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie, wystąpił Teatr Alter z Drohobycza z premierowym przedstawieniem, podczas którego aktorzy podjęli próbę zaangażowania przypadkowych widzów. W symbolicznym akcie ułożyli także przed Muzeum Literatury kilka kostek historycznego, drohobyckiego bruk. Jedną z nich podarowali władzom miasta- zostanie ona uroczyście wmurowana w bruk staromiejski po zakończeniu remontu nawierzchni Rynku Starego Miasta. Każdy, kto na tej kostce stanie, jedną nogą będzie w Drohobyczu.

Przedstawiamy fotografie z wernisażu wystawy. Fot. Anna Kowalska


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP