„Bruno Schulz. Rzeczywistość przesunięta” – jak przygotowuje się wystawę?
Oddział: , Dodano: 17 lutego 2012

Jak powstaje wystawa? Zdradzamy kulisy, zapraszamy do kuchni…

Jesienią tego roku w Muzeum Literatury otwieramy wystawę poświęconą Brunonowi Schulzowi. Przygotowania trwają. Jesteśmy na początku długiej drogi, której zwieńczeniem będzie wernisaż i – mamy nadzieję – bardzo interesująca, nietypowa ekspozycja.

Postanowiliśmy zacząć od eksperymentu. Zazwyczaj widzowie zapraszani są do muzeów i galerii w momencie, gdy ekspozycja jest w pełni przygotowana, oficjalnie otwarta, dzieła sztuki rozstawione, a obrazy równo powieszone. Tym razem chcieliśmy rozszerzyć ramy tradycyjnie rozumianej wystawy poprzez publiczne włączenie do niej elementów tzw. „making of” i zaprosić Państwa do „muzealnej kuchni”, odsłonić kulisy powstawania ekspozycji.

Stworzyliśmy bloga poświęconego tylko i wyłącznie przygotowaniom do wystawy „Bruno Schulz. Rzeczywistość przesunięta”. Będą się tutaj regularnie pojawiać materiały związane z powstającą ekspozycją. Począwszy od samej idei wystawy, poprzez ścierające się koncepcje merytoryczne, będziemy przechodzić przez kolejne, „techniczne” etapy jej realizacji, jak również staniemy się świadkami poszukiwań, które towarzyszą każdej inicjatywie tego typu.

Blog działać będzie do otwarcia wystawy (wrzesień 2012). Zaprezentujemy na nim materiały filmowe: archiwalne oraz całkiem nowe. Przed kamerę zaprosimy ekspertów – znawców twórczości Schulza i udostępnimy przeprowadzone z nim krótkie rozmowy. Zamieścimy również opisy dzieł, które chcemy włączyć do wystawy, reprodukcje, skany, ciekawostki i odkrycia. Nie zabraknie ujawnienia dylematów i wątpliwości, pojawiających się przy pracy nad projektami wystawienniczymi.

Autorem bloga jest autor wystawy, dr Łukasz Kossowski, kurator Działu Sztuki Muzeum Literatury, autor wielu prestiżowych i nagradzanych wystaw, m.in.: „Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie i grafice polskich modernistów”, 1981; „Totenmesse. Munch. Weiss. Przybyszewski”, 1995; „Polska – Japonia, 1919 – 1999”, 2000; „Młoda Polska. Słowa. Obrazy. Przestrzenie”, 2008. Twórczość Schulza propagował współpracując z wieloma europejskimi galeriami i muzeami, m.in. w Brukseli, Kijowie, Paryżu, Madrycie, Stambule.

Chcieliśmy zaprosić wszystkich Państwa do wspólnej wystawienniczej przygody – liczymy na komentarze, opinie, uwagi.

Rzeczywistość muzealna zostanie przesunięta!

Blog „Rzeczywistość przesunięta” znajduje się pod adresem:
http://kossowski.muzeumliteratury.pl/


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP